İzmir Hava Durumu

4.7
(18)

İzmir Hava Durumu bilgileri saatlik ve günlük olarak aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Güncel İzmir hava durumu tahmin bilgileri meteoroloji ve dünya çağındaki kaynaklardan anlık olarak elde edilmektedir. İzmirde bugün hava durumu nasıl olacak diye soruyorsanız aşağıda detaylı hava ve rüzgar tahminlerini inceleyebilirsiniz.

İzmir Türkiye’nin en büyük üçüncü şehridir. Tarihi, coğrafi, doğal güzellikleri ile sadece Ege bölgesinin değil, bütün ülkemizin gözde şehirlerinden birisidir. Aynı zamanda bir liman şehri, ticaret şehri, tarım şehri olması nedeniyle ticaret merkezi konumunda olup yıl boyunca hareketlilik yoğun olarak devam etmektedir. İzmir sahip olduğu özellikler ve niteliklerle sadece milyonlarca İzmirliye ev sahipliği yapmakla kalmıyor. Aynı zamanda onlarca farklı gerekçeyle yılın her günü binlerce misafirini ağırlıyor. Özellikle ilkbahar aylarından sonbahar aylarına kadar İzmir’in nüfusu iki katına çıkıyor. Hem merkezinde hem de ilçelerinde turistler büyük bir yoğunluk oluşturuyor.

Bütün bunlar İzmir’le alakalı pek çok konu ile birlikte özellikle İzmir’de hava durumu nasıl sorusunu akıllara getiriyor. Gerek İzmirliler gerekse İzmir’e seyahat edecekler, geçici süre İzmir’de bulunanlar Meteoroloji Genel Müdürlüğü İzmir hava tahminlerini merak ediyorlar. Bizler sayfamızda İzmir için hava durumu tahmin raporlarına yer veriyor ve il genelinde havanın nasıl olacağını kolayca takip edebilme imkanı sağlıyoruz. Anlaşılır, doğru ve anlık raporlarla planlamalarınızı yaparken kolaylık sunuyoruz.

İzmir her şeyden önce bir Ege sahil şehridir. Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Bu yüzden yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve soğuktur. Yaz aylarında hava durumu izmir genelinde 40 derecenin üzerine çıkar. Sadece gündüzleri değil, geceleri de hemen aynı sıcaklık değerlerine sahip olur. Fakat deniz kenarlarında denizden gelen esinti gecenin ilerleyen saatlerinin biraz daha serin olmasına yardımcı olur.

Kış aylarında da İzmir’in hava sıcaklığı genellikle 0 derecenin üzerindedir. Bu yüzden don olayları İzmir’de çok rastlanan bir durum değildir. Yine de kış aylarında sert ve kuru rüzgar ile soğuk günlerin yaşandığını da unutmamak gerekir.

İzmir hava durumu beklentileri herkes için farklı olabilir. Kimileri anlık, kimileri saatlik hava durumu raporlarını merak edebilir. Bu yüzden genel olarak şu aralıklarla hava tahminleri sunulmaktadır:

  • İzmir anlık hava durumu,
  • İzmir saatlik hava durumu,
  • İzmir yarım günlük hava durumu,
  • İzmir günlük hava durumu,
  • İzmir 5 günlük hava durumu,
  • İzmir 7 günlük hava durumu,
  • İzmir 15 günlük hava durumu,
  • İzmir 30 günlük hava durumu.

İzmir 5 Günlük Hava Durumu

İZMIR İzmir Hava Durumu Bilgileri

İzmir 7 Günlük Hava Durumu

İZMIR İzmir Hava Durumu Bilgileri

İzmir oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Bu yüzden İzmir genelinde farklı hava durumları ile karşılaşmak mümkündür. Şehir merkezinin yıllık ortalama sıcaklığı 17 derece olup kıyı kesimleri sıcak ve nemli olmaktadır. İç kesimlere gidildikçe denizin etkisi azalmakta, ormanlık alanların miktarı ile birlikte sıcaklık da düşmektedir. Denizin nem etkisinin düşmesiyle birlikte hava sıcaklığı da iç kesimlerde azalmaktadır.

İzmir’in en sıcak olduğu zamanlar Temmuz – Ağustos aylarıdır. En soğuk geçen aylarsa Ocak – Şubat olmaktadır. Ortalama yıllık yağış miktarı 700 mm olup son dönemlerde 1000 mm’ye kadar çıktığı olmaktadır. Yağışlar özellikle ekim ayından itibaren başlamakta, mayıs ayı ortalarına kadar devam etmektedir. En yağışlı geçen aylar da yine ocak ile şubat olmaktadır.

İzmir hava durumu meteoroloji tarafından en güncel haliyle verilmekte ve sayfamızda da anlaşılır, doğru şekilde sunulmaktadır. Buna göre özellikle İzmir hava durumu 7 günlük olarak merak edilmekte, bir hafta boyunca İzmir’de havanın nasıl olacağı öğrenilmek istenmektedir.

İzmir 7 günlük hava durumu özelikle geçici süreliğine İzmir’e gidecek olanlarca merak konusu olmaktadır. Siz de yılın herhangi bir zamanında 7 gün süreyle İzmir’e gidecekseniz bir haftalık hava durumu raporlarına bakmanızda fayda vardır. Özellikle sonbahar, kış ayları doğu ve iç Anadolu bölgelerinden İzmir’e gidecek olanlar için ani değişimlere sahne olabilir. Bir gün yağışlı iken ertesi gün günlük güneşlik bir hava ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden haftalık hava durumuna bakarak planlarınızı yapmanız, yanınıza kıyafetlerinizi ona göre seçmeniz sağlıklı olacaktır.

İzmir Hava Durumu 15 Günlük

Bugün İzmir’de hava durumu nasıl diye merak ediyorsanız tam yerindesiniz. Çünkü sayfamızda kısa ve uzun vadede İzmir hava durumu raporunu bulabilirsiniz. Dilerseniz İzmir hava durumu 15 günlük olarak inceleyebilir, 15 gün süreyle İzmir’de havaların nasıl olacağını öğrenebilirsiniz.

İzmir 15 günlük hava durumu yılın belli dönemlerinde çok fazla değişim göstermeyebilir. Fakat özellikle mevsim geçişlerinin yaşandığı zamanlarda 15 günde havaların çok fazla değiştiğine şahit olabilirsiniz. Örneğin şubat ayının sonunda kışı yaşarken on gün içerisinde her tarafın yeşillendiğini, papatyaların etrafı sardığını, kokusuyla ve sarı beyaz renkleriyle eşsiz bir manzara oluşturduğunu görebilirsiniz. Yine son bahar aylarında tişörtlerinizle dolaşırken on gün içerisinde havaların soğuduğunu, yağışların başladığını ve montlarınızı yanınızda taşımaya başladığınıza şahit olabilirsiniz.

Yarın İzmir hava durumu nasıl olacak ya da İzmir saatlik hava durumu özellikle tatilciler için merak konusu olmaktadır. Çünkü İzmir turizm sezonunun oldukça canlı ve uzun geçtiği bir yerdir. Çeşme, Foça gibi turizm merkezleri başta olmak üzere ilin tamamının turizm potansiyeli vardır. Turizm sezonu mayıs ortalarında başlar ve 4 ay rahatlıkla sürer. Yine Ödemiş’te yer alan Bozdağlar’da kış sporları yapılır. 2159 metre yükseklikte bulunan kayak merkezi bölgenin kış turizminde önemli pay sahibidir. Burada 15 aralıktan 15 nisana kadar kayak yapılabilmekte, kar kalınlıkları bütün bu süre zarfında kayak yapmaya, karda tatil yapmaya elverişli bulunmaktadır. Dilerseniz 15 gün boyunca havaların nasıl olacağını sayfamızdan inceleyebilir, sahillerde kendinizi kumsallara bırakabilir ya da kayak merkezine atabilirsiniz. Tatilinizi hava tahminlerine göre planlayabilirsiniz.

İzmir Hava Durumu 30 Günlük

İzmir hava durumuyla alakalı en çok merak edilenlerden birisi de 30 günlük, yani aylık hava durumu tahminleri olmaktadır. İzmir hava durumu 30 günlük süre zarfında nasıl olacak diye merak edenler planlarını biraz daha uzun vadeli yapmak isteyenler ya da kısa süreli bir planını 30 gün içine sıkıştırmak isteyenler olmaktadır.

Şunu rahatlık söyleyebiliriz ki 30 gün İzmir için çok uzun bir dönemdir. 30 gün içinde mevsimlerin değiştiğini görebilirsiniz. Kimi zaman dört mevsim özelliklerini 30 günde yaşayabilirsiniz.

İzmir 30 günlük hava durumu tatil planları yapanlarca merak edilse de özellikle tarımla ilgilenenlerce ilgi görmektedir. İzmir sahil bölgesinden en merkeze en uzak noktasına kadar her yerinde tarımın yapıldığı bir yerdir. Her ilçesinin kendine has tarımsal faaliyetleri bulunmakta, sebzecilik, meyvecilik, seracılık faaliyetleri ilkbahar ve yaz aylarında yoğunlaşmakla birlikte yıl boyu devam etmektedir. Bu yüzden tarlasını ekecek olanlar, tohum, gübre saçacak olanlar, hasat edecek olanlar aylık, günlük hava durumu raporlarına fazlasıyla ihtiyaç duymaktadırlar.

Hava durumu raporları çiftçilerimiz için çok büyük kolaylık sağlamakta, teknolojinin ve çağın olanaklarından yararlanarak program yapma fırsatı vermektedir. Son yıllarda küresel bir iklim değişikliği mevcut… Bu yüzden tüm dünyada olduğu gibi İzmir’de de yağışların, kuraklıkların zamanında ilerlemeler oluyor. Hava raporlarını takip ederek planlarını yapan çiftçilerimiz daha kârlı çıkarken geleneksel olarak faaliyetlerine devam edenler hüsran yaşayabiliyor. Bizler bu konuda İzmirlilerin yardımcısı oluyor, İzmir hava durumu saatlik, günlük, haftalık ve aylık raporlar halinde ekranlarınıza getiriyoruz. Kısa ve uzun süreli tahminleri en kolay şekilde öğrenebilmenizi sağlıyoruz.

izmir hava durumu

Ayrıca bakınız; Gaziemir Hava Durumu

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 4.7 / 5. Toplam Oy : 18

Burayı ilk değerlendiren siz olun.