Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

5
(7)

Özellikle açlığın ve susuzluğun tetiklediği baş ağrıları ile baş etmede ilaçsız çözümler daha da önem kazandı. Bu nedenle birçok kişi baş ağrısını ilaçsız kesmenin yollarını internette araştırıyor. Peki, ne zaman geleceği belli olmayan baş ağrılarını doğal çözümler ile dindirmek mümkün mü?

Baş ağrısı için 10 doğal çözüm!

Baş ağrısı zamanla inanılmaz ve çekilmez hale geliyor. Günlük yaşantımızda da olumsuz etkileyen baş ağrısı, kimi zaman çok şiddetli kimi zaman ise daha hafif olabiliyor. İlaç almak yerine baş ağrısını geçirecek doğal çözümler bulmak sağlık için de çok daha iyidir. İşte sizler için derlediğimiz baş ağrısına iyi gelen doğal yollar…

LAVANTA

Sakinleştirici ve mutluluk verici etkisiyle bilinen lavanta baş ağrısı için oldukça etkilidir. Lavanta kokusu baş ağrısı ve migren belirtilerini en aza indirir. Özellikle stres kaynaklı baş ağrıları için bir bardak suya lavanta yağı damlatarak bu karışımı koklamak iyi gelecektir.

NANE- LİMON

Ferahlatan ve gerginliği alan özelliğiyle dikkat çeken nane-limon karışımı hazırlayın. Temiz bir bezi bu suda ıslatın, sıktıktan sonra alnınıza koyun ve bekletin. Bu işlemi sık sık tekrarlayabilirsiniz. Diğer bir öneri ise nane yağını koklamak olacaktır.

ZENCEFİL

Ağrı kesici özelliği bulunan zencefil tercih edilecekler arasındadır. Özellikle zencefil çayı tüketmek baş ağrısını oldukça hafifletecektir. Zencefilin vücut üzerinde de çok faydalı ve olumlu etkileri bulunduğu unutulmamalıdır.

SICAK SU VE BUZ TORBASI

Evet yanlış duymadınız ikisi bir arada, hem sıcak su hem de buz torbası. Ensenize buz torbasını koyarken ayaklarınıza sıcak su torbasını yerleştirmeniz ağrınızı hafifletir. Sebebi ise vücudun kan akışının değişerek damarların rahatlamasıdır.

KAHVE

Günde bir bardak içilen kahvenin ağrı kesici özelliği olduğu bilinir. Yalnız kahveyi sık tüketmemeye dikkat edilmesi gerekir. Uzmanlar ise genellikle sade bir Türk kahvesinin içilmesini önermektedir. Bu sayede diğer faydalarından da yararlanılır.

ILIK SUYLA DUŞ

Gerilim ve stres tipi baş ağrılarında en etken çözümlerden biri de ılık suyla duş almaktır. Vücudu tamamen rahatlatan duş sonrası nazal yollar açılacak baş ağrınızın da çok çabuk hafiflediğini kendiniz de fark edeceksiniz.

AÇIK HAVA

Baş ağrısı yaşadığınızda kısa bir mola vererek dışarı çıkmak sizi oldukça rahatlatacaktır. Daha fazla alınan temiz hava ve oksijen baş ağrısını geçirir. Dışarı çıkma imkanınız yoksa da pencereyi açarak bulunduğunuz ortamı bir süre havalandırmak da büyük fark yaratacaktır.

MASAJ

Şakaklarınıza, kaşlarınızın arasından alnınıza doğru ve burun deliklerinin üzerinden başlayarak göz kenarlarına doğru cildinizi gererek masaj yapmanız önerilir. Uzmanların da tavsiye ettiği bu yöntem ile baş ağrınız hafifleyecektir.

KARANLIK VE SESSİZLİK

Baş ağrısı bazen çok fazla rahatsız edici ışıklara maruz kalmak ve yoğun gürültülü ortamlarda bulunmaktan kaynaklanır. Bunun için az ışık alan ve sessiz olan bir yerde kısa da olsa biraz dinlenmek baş ağrınıza iyi gelecektir.

UYUMAK

Düzenli uyku baş ağrısıyla doğrudan ilişkilidir. Yeterli uykuyu alamayan vücut farklı tepkiler göstermeye başlar. Başınız ağrıdığınızda kısa süreli de olsa gözlerinizi kapatmak hatta uyumak çok rahatlatacaktır.

baş ağrısı

Kaynak : Sabah

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 5 / 5. Toplam Oy : 7

Burayı ilk değerlendiren siz olun.