Covid-19’da Çinko, C ve D Vitaminlerinin Dozu Ne Olmalı?

4.8
(5)

Prof. Dr. Murat AKSOY

Koronavirüs enfeksiyonunda C ve D vitaminin önemini daha önceki videolarımda da bahsetmiştim. Koronavirüs Dosyası serimizin bu videosunda da; Covid-19 sırasında kullanmamız gereken vitaminler; D, C ve Çinko takviyelerinin günlük dozlarından bahsedeceğim.

Koronavirüs enfeksiyonunu kapmış kişiler evlerinde; D vitamini, C vitamini ve Çinko’yu kullanabilirler. Vitaminlerin 25 damlası günlük dozu karşılıyor.

Günlük maksimum doz şeması:
D vitamini: 4000 ünite
C vitamini 2000 mg
Çinko: 40 mg

D Vitaminini günde kaç doz almalıyız; Erişkin bir kişi kandaki D vitamini dozunu bilmiyorsa, günde 1000 ünite takviye dozunu aşmamalıdır. D vitamini yağda erir bir vitamin olduğu için içinde yağ olan içeceklerle içmek daha doğrudur.

Fazla D Vitamininin Zararları; Kanda kalsiyum düzeyinin artması, böbrek taşı oluşumu, tansiyon düşüklüğü, kalp krizi, karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına sebep açabilir. Şunu kesinlikle unutmamamız gerekiyor, sağlıklı D Vitamini dozu için kan seviyesini bilmek önemlidir!

Vitamini takviyesi alırken günlük 2000 mg’ı aşmamalıyız. C Vitaminini su ile alacağımız için fazlasını idrar yoluyla dışarıya atmış oluruz.

Günlük çinko takviyesinin maximum dozu 40 mg olmalıdır.

covid

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 4.8 / 5. Toplam Oy : 5

Burayı ilk değerlendiren siz olun.