Manual Terapi

4.8
(4)

Manuel Terapi nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, manuel terapi elle uygulanan herhangi bir terapidir. “El kitabı” kelimesi Latince el kelimesinden gelir.

Manuel Terapi, terapist / hekim tarafından yapılan terapi için ellerini temas noktası olarak kullanarak tanımlansa da, Manuel Terapi terimi genellikle önkol, dirsek, ayak ve hatta diğer kısımları gibi diğer temasları kapsayacak şekilde genişletilir. vücut. Manuel terapi genellikle elde tutulan aletlerin kullanımını da içerir.

Klinik Ortopedik Manuel Terapi nedir?

Klinik Ortopedik Manuel Terapi (COMT), spesifik tedaviyi amaçlayan Manuel Terapidir. Tıbbi Masaj terimi bazen bir masaj terapisti tarafından gerçekleştirilen COMT’yi tanımlamak için kullanılır.

Manuel Terapiyi kim yapar?

Birçok farklı terapist, hekim ve diğer profesyonel manuel terapi uygular.

Aşağıdaki meslekler Manuel Terapi uygular:

 • Masaj Terapistleri (ve diğer Üstyapıcılar *)
 • Fizyoterapistler (Fiziksel Terapistler)
 • Mesleki Terapistler
 • Kayropraktik Hekimler
 • Osteopati Hekimleri
 • Rolfers (ve diğer Yapısal Entegrasyon Terapistleri)
 • Sertifikalı Atletik Eğitmenler
 • Fitness Koçları
 • Esneme Terapistleri

* Birçok farklı “masaj” tekniği mevcuttur. Daha sonra açıklanacağı gibi, “üstyapı” terimi genellikle bu farklı tekniklerin birçoğunu veya tamamını yakalamak için kullanılır.

Manuel Terapiyi başka kim gerçekleştirir?

Önceki liste genellikle Manuel Terapi uygulayan profesyoneller olarak düşünülse de, diğer profesyonellerin de Manuel Terapi uyguladığı düşünülebilir:

 • Pilates Eğitmenleri
 • Yoga eğitmenleri
 • Feldenkrais Uygulayıcıları
 • Fitness Eğitmenleri

Bu profesyoneller öncelikle “Hareket Terapistleri” olarak düşünülür, ancak çalışmalarının etkililiğini artırmak için çalışmalarına genellikle uygulamalı Manuel Terapi ile yardımcı olunur. Örneğin, Manuel Terapi ilavesi, hastayı / hastayı hareket sırasında desteklemek ve stabilize etmek, bir esnemenin hareket aralığını arttırmak veya hareket modelinin kalitesini iyileştirmek için propriyoseptif ipucu vermek için yapılabilir.

Ayrıca:

 • Shiatsu Terapistleri
 • Geleneksel Çin Tıbbı Terapistleri
 • Diğer Enerji Terapistleri
 • Diğer Üstyapıcılar
 • Akupunkturcular

Enerji Çalışması:

Diğer birçok Manuel Terapist, “Enerji Çalışanları” genel kategorisine girer. Manuel Terapiyi vücudun kas-iskelet (miyo-fascio-iskelet) dokuları üzerindeki mekanik etkiler için değil, vücuttaki enerji akışları üzerindeki etkisi için kullanırlar. Bu tekniklerin çoğu “Doğu” veya “Asyalı” olarak kabul edilir. Akupunktur iğnelerin yardımıyla Manuel Terapi olarak düşünülebilir.

Üstyapı:

“Üstyapıcı” terimi, Tamamlayıcı Alternatif Tıp (CAM) dünyasında, Bütünleştirici Sağlık olarak da bilinen, genellikle her tür manuel terapisti geniş bir şekilde tanımlamak için kullanılan bir terimdir. (Not: Bu, çoğunlukla manuel terapistin herhangi bir türünü tarif etmek için kullanılan başka bir . Masaj terapist daha Bu anlamda, şekliyle “masaj ve karoseri” sık sık kullanılır, bu, masaj bir yanlış isim biraz olsa da açıkça şeklidir Vücut işi terimi, masaj kelimesinden, masaj dışındaki “diğer” manuel terapi biçimlerinin çoğunu veya tamamını kapsayacak bir “şemsiye terim” olarak türetilmiştir.)

Manuel Terapi Teknikleri

Aşağıdaki teknikler, Manuel Terapi teknikleri olarak kabul edilir:

 • Masaj (Yumuşak Doku Manipülasyonu)
 • Esneme
 • Ortak Mobilizasyon (Eklem Manipülasyonu) *
 • Hidroterapi (sıcak / soğuk)

* Farklı tanımlamalar nedeniyle, “ortak seferberlik” ve “eklem manipülasyonu” terimleri ile ilgili çok fazla kafa karışıklığı var. “Eklem manipülasyonu” terimi genellikle hızlı itme (“Kayropraktik”) eklem mobilizasyonunu (“ayarlama” olarak da bilinir) tanımlamak için kullanılır. Bununla birlikte, bu tür tekniği Grade V eklem mobilizasyonu olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Bu nedenle, hızlı itme eklem manipülasyonu, bir tür eklem mobilizasyonudur. Bu konuda teknik olarak germe, bir tür ortak hareketlenme olarak tanımlanacaktır. Ve terimlerin ayrıştırılmasını daha da ileri götürmek için, “manipülasyon” terimi gerçekten her tür manuel terapi için geçerli olan genel bir terimdir (“insan” -ipülasyon; belirttiğimiz gibi “insan” el anlamına gelir). Daha önce bahsedildiği gibi, masaj genellikle yumuşak doku manipülasyonu olarak tanımlanır.

Manuel Terapi ve Masaj

Masaj Terapisi, Manuel Terapinin bir şeklidir. Daha doğrusu masaj terapisi yumuşak doku manipülasyonu olarak tanımlanabilir (yumuşak dokular vücudun sert doku, yani kemik dışındaki tüm dokularıdır). Tipik olarak masajla üzerinde çalışılan yumuşak dokular, miyofasiyal dokular, diğer bir deyişle kaslar ve fasyadır (örn., Tendonlar, bağlar).

Bununla birlikte, bir meslek olarak masaj terapisi genellikle germe, hidroterapi ve (Derece IV) eklem mobilizasyonu gibi diğer manuel terapi biçimlerini içerir. Güçlendirme egzersizi ve kuru iğnelemeyi de içerebilir (kuru iğneleme esasen kas-iskelet sistemi akupunkturudur, yani enerji meridyen akışı değil, nöromüsküler amaçlarla gerçekleştirilen akupunkturdur).

Bir masaj terapistinin gerçekleştirdiği, modaliteler olarak da adlandırılan kesin teknikler için uygulama kapsamı genellikle ya hükümet lisansıyla düzenlenir (örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde, lisanslı bir masaj terapisti genellikle kendisini “lisanslı masaj terapisti [LMT ]). Ruhsat mevcut olmadığında, uygulama kapsamı genellikle yerel Dernek Kuruluşu veya Sertifikasyon tarafından düzenlenir. Bazı ülkelerde, masaj terapisi mesleği için farklı düzeylerde düzenlemeler vardır. Örneğin, Kanada’da, daha yüksek bir adlandırma (esasen bir Klinik Ortopedik Masaj Terapisti [COMT]) Kayıtlı Masaj Terapisti (RMT) olarak adlandırılır; ve Avustralya’da daha yüksek isim İyileştirici Masaj Terapisti (RMT) olarak adlandırılır.

Manuel Terapi Ne Üzerinde Çalışır?

Manuel Terapi genellikle vücudun kas-iskelet dokularına uygulanır. Bu dokular kemikler, kaslar ve fasyalardır (fasya türleri arasında tendonlar, bağlar, aponevrozlar ve diğer yüzeysel ve derin fasiyal membranlar bulunur). Son yıllarda fasyanın önemi konusunda artan anlayış ve kabul göz önüne alındığında, “kas-iskelet” den daha iyi bir terim “miyo-fasyo-iskelet” (veya hatta nöro-miyo-fasi-iskelet) olabilir.

Yukarıda açıklandığı gibi, Manuel Terapi vücuttaki enerji akışlarına da uygulanır.

Manuel terapi, iç iç organların işleyişinin sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

Manuel Terapi, belirli bir kas-iskelet sistemi (miyo-fascio-iskelet) patolojik durumunu (örneğin, kas gerginliği, siyatik, eklem hipomobilitesi, vb.) İyileştirmek için kullanılabilir; yukarıdaki Klinik Ortopedik Manuel Terapi (COMT) bölümüne bakın; veya genel sağlık ve zindeliği korumak için kullanılabilir.

Peki ya “Manuel ve Hareket Terapisi” terimi?

“Manuel ve Hareket Terapisi” terimi, Hareket Terapisi ile Manuel Terapiyi içeren daha kapsayıcı bir terimdir. Bu dünyalar arasında çok fazla örtüşme var. Örneğin, müşterisini / hastasını esneten bir terapist hem manuel hem de hareket terapisi uyguluyor olacaktır. Dahası, manuel tedavinin çoğunun nihai amacı, vücudun hareketini iyileştirmektir.

Manuel Tedaviyi Kim Lisanslar veya Onaylar?

Çoğu Manuel Terapi mesleği eyaletler, iller, şehirler veya ulusal hükümetler gibi devlet kurumları tarafından lisanslanmıştır.

manual terapi

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 4.8 / 5. Toplam Oy : 4

Burayı ilk değerlendiren siz olun.

One thought on “Manual Terapi

 1. Gerçekten çok faydalı bir masaj türüdür. Kas ve iskelet rahatsızlığı olanlar için uzman ve doktor kontrolünde yapılan manuel terapi masajı çok iyi sonuçlar vermektedir.

Comments are closed.