Refleksoloji Masajı

4.4
(37)

Refleksoloji nedir?

Refleksoloji, ayaklara, ellere ve kulaklara farklı miktarlarda basınç uygulanmasını içeren bir masaj türüdür . Bu vücut parçalarının belirli organlara ve vücut sistemlerine bağlı olduğu teorisine dayanmaktadır. Bu tekniği uygulayan kişilere refleksolog denir.

Refleksologlar, bu parçalara baskı uygulamanın bir dizi sağlık yararı sunduğuna inanıyor.

Refleksolojinin nasıl çalıştığı ve denemeye değer olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Refleksoloji nasıl çalışır?

Refleksolojinin nasıl çalıştığına dair birkaç farklı teori var.

Geleneksel Çin tıbbında

Refleksoloji, eski Çin inancına (“çi” olarak telaffuz edilir) veya “hayati enerji” ye dayanır. Bu inanca göre, qi her insandan geçer. Kişi kendini stresli hissettiğinde vücudu qi’yi bloke eder.

Bu, vücutta hastalığa yol açan bir dengesizliğe neden olabilir. Refleksoloji, qi’nin vücutta akmasını, dengeli ve hastalıksız kalmasını sağlamayı amaçlar.

Çin tıbbında farklı vücut parçaları vücuttaki farklı baskı noktalarına karşılık gelir. Refleksologlar, nereye baskı uygulayacaklarını belirlemek için ayaklarda, ellerde ve kulaklardaki bu noktaların haritalarını kullanır.

Dokunuşlarının, şifaya ihtiyaç duyan bölgeye ulaşıncaya kadar bir kişinin vücudundan akan enerji gönderdiğine inanırlar.

Diğer teoriler

1890’larda İngiliz bilim adamları, sinirlerin cildi ve iç organları birbirine bağladığını keşfettiler. Ayrıca, vücudun tüm sinir sisteminin dokunma dahil olmak üzere dış faktörlere uyum sağlama eğiliminde olduğunu buldular.

Bir refleksologun dokunuşu, merkezi sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olabilir, gevşemeyi ve tıpkı herhangi bir masaj şekli gibi diğer faydaları teşvik edebilir.

Diğerleri beynin öznel bir deneyim olarak acı yarattığına inanıyor. Bazen beyin fiziksel acıya tepki verir. Ancak diğer durumlarda, duygusal veya zihinsel sıkıntıya yanıt olarak ağrı yaratabilir.

Bazıları refleksolojinin sakinleştirici dokunuşlarla ağrıyı azaltabileceğine ve bu da kişinin ruh halini iyileştirmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olabileceğine inanıyor.

Bölge teorisi, bazılarının refleksolojinin nasıl çalıştığını açıklamak için kullandığı başka bir inançtır. Bu teori, vücudun 10 dikey bölge içerdiğini kabul eder. Her bölge farklı vücut kısımlarını içerir ve belirli el ve ayak parmaklarına karşılık gelir.

Bölge teorisinin uygulayıcıları, bu parmaklara ve ayak parmaklarına dokunmanın, belirli bir bölgedeki her vücut kısmına erişmelerine izin verdiğine inanırlar.

Refleksoloji majajı faydaları nelerdir?

Refleksoloji birçok potansiyel fayda ile bağlantılıdır, ancak bilimsel çalışmalarda bunlardan sadece birkaçı değerlendirilmiştir.

Şimdiye kadar, refleksolojinin aşağıdakilere yardımcı olabileceğine dair sınırlı kanıt var:

 • stresi ve kaygıyı azaltmak
 • ağrıyı azaltmak
 • ruh halini yükseltmek
 • genel refahı iyileştirmek

Ek olarak, insanlar refleksolojinin onlara yardımcı olduğunu bildirdi:

 • bağışıklık sistemini güçlendirmek
 • kanserle savaş
 • soğuk algınlığı ve bakteriyel enfeksiyonları aşmak
 • sinüs sorunlarını gidermek
 • sırt problemlerinden kurtulmak
 • hormonal dengesizlikleri düzeltmek
 • doğurganlığı artırmak
 • sindirimi iyileştirmek
 • artrit ağrısını hafifletmek
 • kanser ilaçlarından kaynaklanan sinir sorunlarını ve uyuşmayı tedavi edin (periferik nöropati)

Araştırmalar ne diyor?

Refleksoloji ile ilgili çok fazla çalışma yok. Ve birçok uzman, var olanların düşük kaliteli olduğunu düşünüyor. Ek olarak, 2014 yılında yapılan bir inceleme , refleksolojinin herhangi bir tıbbi durum için etkili bir tedavi olmadığı sonucuna varmıştır.

Ancak, semptomları azaltmaya ve bir kişinin yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olmak için tamamlayıcı bir terapi olarak bir miktar değeri olabilir, tıpkı masaj gibi. Masaj yapılan bölge ayaklar olduğundan, bazı insanlar için stresi veya rahatsızlığı daha da rahatlatacak.

İşte, ağrıyı ve kaygıyı yönetmek için refleksolojiyi kullanma hakkında araştırmanın söylediklerine bir göz atın.

Ağrı

2011 yılında ders çalışma Güvenilir Kaynak Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından finanse edilen uzmanlar, refleksoloji tedavilerinin ilerlemiş meme kanseri olan 240 kadını nasıl etkilediğini inceledi. Tüm kadınlar kanserleri için kemoterapi gibi tıbbi tedavi görüyordu.

Çalışma, refleksolojinin nefes darlığı da dahil olmak üzere bazı semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Katılımcılar ayrıca yaşam kalitesinin iyileştiğini de bildirdiler. Ancak ağrı üzerinde herhangi bir etkisi olmadı.

Uzmanlar ayrıca premenstrüel sendrom (PMS) yaşayan kadınlarda refleksolojinin ağrı üzerindeki etkilerine de baktılar. Bir yaşlıda ders çalışma kulak, el ve ayak refleksolojisinin daha önce PMS semptomları olduğunu bildiren 35 kadın üzerindeki etkilerine baktılar.

İki aylık refleksoloji tedavisi görenlerin, almayan kadınlara göre önemli ölçüde daha az PMS semptomu bildirdiklerini buldular. Ancak, bu çalışmanın çok küçük olduğunu ve onlarca yıl önce yapıldığını unutmayın.

Refleksolojinin ağrıyı azaltmaya yardımcı olup olmadığını tam olarak anlamak için daha büyük, uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Kaygı

Küçük bir ders 2000 yılından itibaren araştırmacılar, 30 dakikalık ayak refleksoloji tedavisinin meme veya akciğer kanseri tedavisi gören insanlar üzerindeki etkilerine baktılar. Refleksoloji tedavisi görenler, refleksoloji tedavisi almayanlara göre daha düşük anksiyete seviyeleri bildirdiler.

Biraz daha büyük olan 2014 çalışmasında araştırmacılar, kalp ameliyatı geçiren kişilere dört gün boyunca günde bir kez 20 dakikalık ayak refleksoloji tedavisi verdiler.

Refleksoloji tedavisi görenlerin, almayanlara göre önemli ölçüde daha düşük anksiyete seviyeleri bildirdiklerini buldular. Başka bir insan tarafından dokunmak, çoğu insan için rahatlatıcı, şefkatli ve kaygı azaltıcı bir eylemdir.

Refleksoloji denemek güvenli midir?

Genellikle refleksoloji, ciddi sağlık koşullarıyla yaşayan insanlar için bile çok güvenlidir. İnvaziv değildir ve alınması rahattır, bu nedenle ilgilendiğiniz bir şeyse denemeye değer olabilir.

Bununla birlikte, aşağıdaki sağlık sorunlarından herhangi birine sahipseniz önce doktorunuzla konuşmalısınız:

 • ayaklarda dolaşım problemleri
 • bacak damarlarınızın kan pıhtıları veya iltihabı
 • gut
 • ayak ülserleri
 • atlet ayağı gibi mantar enfeksiyonları
 • ellerinizde veya ayaklarınızda açık yaralar
 • tiroid problemleri
 • epilepsi
 • Düşük trombosit sayısı veya diğer kan problemleri sizi daha kolay çürütebilir ve kanamanıza neden olabilir

Kökeni uzak doğu’ya uzanan Refleksoloji, vücuttaki gerilimi almak ve nörolojik hastalıklarda destek tedavi sağlamak  amacıyla, ayaklardaki belirli noktalara ve uygulanan bir masaj tekniğidir.

Yaklaşık 5 bin yıllık geçmişi olduğu bilinen refreksolojinin ilk uygulama yeri Çin olarak bildiriliyor. Günümüzde tamamlayıcı tıp kategorisinde yer alan Refleksoloji masajı bedendeki serbest enerji akışını sağlamak amacıyla kullanılan etkili ve zararsız bir yöntem olarak kabul ediliyor.

refleksoloji masajı

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 4.4 / 5. Toplam Oy : 37

Burayı ilk değerlendiren siz olun.