Yurtdışında Çalışmak

4.9
(9)

Yurtdışında çalışma olanakları her geçen gün daha fazla kişi tarafından merak edilip araştırılıyor. Çünkü ülkemizde işsizlik rakamları gün geçtikçe devasa boyutlara gidiyor. Tek sıkıntı işsiz olmak da değil. Bir işte çalışanlarda da aynı memnuniyetsizlik söz konusu. Çünkü ülkemizde sevdiği işi ya da uzmanlaştığı işi yapma fırsatı bulanların sayısı çok az. Enflasyonun artması ve yaşam şartlarının pahalılaşması da gün geçtikçe daha fazla kişide yurtdışına gitme isteği uyandırıyor. Bu yüzden de burada müdür olmaktansa dışarda işçi olarak çalışmak dahi cazip geliyor. Özellikle de fikir özgürlüğü, demokrasi, insan hakları, evrensel ve etik ilkeler gibi manevi gereklerle birlikte Amerika ve Avrupa’daki bir ülkede çalışmak çok fazla kişinin hedefi oluyor.

Aslında yurt dışında çalışma bugün zannedildiğinden daha kolay. Çünkü insanlar teknoloji sayesinde dış dünyayı çok daha yakından tanıyabiliyor, daha herhangi bir ülkeye gitmeden oranın şartlarını, coğrafyasını yakından keşfedebiliyorlar. Gittikten sonra da iletişim zorluğu geçmişe nazaran daha az oluyor. Çoğu kişi akıllı telefonları yardımıyla karşısındaki kişilerle az çok anlaşabiliyor ve zaman içerisinde yabancı dilini daha hızlı ilerletebiliyor. Bu yüzden yabancı diliniz illa olması gereken bir zorunluluk olmaktan çıkıyor. Bu yazımızda yurt dışında çalışmaya dair her detaya ayrıntılı olarak yer veriyor, merak edilenleri yanıtlamaya çalışıyoruz.

Yurtdışında Çalışmanın Ne Gibi Zorlukları Var?

Yurtdışında çalışmanın elbette bir takım zorlukları olacaktır. Fakat bu, daha çok yeni bir yere, yeni bir topluma, yeni bir coğrafyaya geçmekten kaynaklıdır. Bugün yurt içinde dahi şehir değiştirenler çeşitli zorluklar yaşayabiliyor. Dolayısıyla ülke değiştirenler açısından da ister istemez zorluklar olacaktır. Kararını vermiş kişiler için bunlar yıldırıcı olmasa da nelerle karşılaşacağınızı bilme açısından bu zorlukları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 • Dil Sorunu: Yurt dışında çalışmak isteyenlerin ve yurt dışına seyahat etmeyi düşünenlerin en çok korktukları mesele dildir. Günümüzde özellikle Amerika ve İngiltere’ye giderseniz İngilizceyi daha rahat öğrenebilir ve dil sorununu daha kısa sürede çözebilirsiniz. Fakat başka bir ülkeye giderseniz dil konusunda işiniz biraz daha zorlaşacaktır. Özellikle hastane gibi yerlerde bir süre ülkenin ana dilinde anlaşmakta zorlanacaksınız. Yine de aşılamayacak bir sorun olarak görmemek lazım.
 • Irkçılık: Ülkesine göre değişse de ırkçılık bazı yerlerde sorun olabilir. Ülkeden ülkeye şartlar değişebilir. Bazı yerlerde günlük hayatınızda çok hissetmeyebilirsiniz. Fakat alkollü ortamlar gibi insanların dengelerini kaybettikleri yerlerde veya bürokratik işlerinizi halletmeye çalışırken ırkçılık sorunu yaşayabilirsiniz. Özellikle de tahriklerden kaçınmalı, insani ortaklıklarda buluşmaya çalışmalısınız.
 • Sosyal Çevre Eksikliği: Teknolojinin gelişmesiyle yurtdışına çalışmaya gittiğinizde yurt içindeki tanıdıklarınızla çok daha rahat iletişim kurabilirsiniz. Fakat belli bir zaman sonra çevrenizde ana dilinizde konuşacağınız kişiler aramaya başlarsınız. Çünkü ana dilde konuşmak cidden insanı rahatlatır ve bunu yurt dışındaki kişiler daha iyi deneyimler.
 • Yemekler: Yemekler herkes için aynı derecede sorun olmayabilir. Fakat her ülkenin kendine özgü bir yemek kültürü olduğu bir gerçek. Bazı çorbalar, lahmacun, kebap, pide, sebze yemekleri, sakatatlar, salatalar ve çok daha fazlası yöresel lezzetlerdir ve yurt dışına çıktığınızda ilk etapta ne yiyeceğinize karar veremeyebilirsiniz. Damak zevkinize uyan şeyleri bulmakta bir süre zorlanabilir, ülke yemeklerini özleyebilirsiniz.
 • Hizmet Sektörü: Hayatın her noktasında insan kendi işini kendisi halledemez. Başkalarından hizmet almayı tercih eder. Bu bakımdan özellikle Avrupa ülkelerinde çalışmak isteyenler Türkiye’de çok kolay yaptırdıkları işleri ya da buldukları hizmetleri ya bulamayabilir ya da çok yüksek paralar ödemek zorunda kalabilirler. Örneğin aracınız arızalandığında tamirci bulmakta zorlanabilirsiniz. Tamir masrafının yeni araç masrafı kadar olduğuna şahit olabilirsiniz. Tamirat, tadilat, hırdavat gibi gereksinimlerinizi Türkiye’deki kadar rahat halledemeyebilirsiniz.

Hizmet sektörü konusunda ilk etapta zorlanacağınız meselelerden birisi para karşılaştırmasıdır. Çoğu zaman dolar veya Euro TL’ye çevrilerek hesaplanır. Fakat orada kazancınızın da harcamanızın da TL ile olmayacağını anlamalısınız. Zaman içinde doğal olarak bu mantıktan sıyrılırsınız.

Yurtdışınca Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Çoğu kişi için asıl sorun yurtdışına çıkmak. Fakat ülke dışı çalışma izni alarak ya da herhangi bir şekilde yurtdışına çıkarak orada yaşamaya başlayanlar için pek çok avantaj vardır. Bunların bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Daha İyi Bir Hayat: Yurtdışında çalışmak ve yaşamak dendiği zaman çoğu kişinin aklına Amerika ya da Avrupa gelir. Çünkü kabul edelim ki bugün dünyanın da medeniyetin de merkezi Batı. Hal böyle olunca daha rahat bir yaşam buralarda çalışmanın, bulunmanın en büyük artısı. Ülkemizde maalesef hayat hem madden hem manen oldukça zor. İnsanlar sürekli birbirlerini yargılıyor, sürekli bir öteki arayışı mevcut. Herkes birilerini öteki, kendini üstün, diğerlerini aşağı görme derdinde. Bu yüzden insan bütün bu olumsuz atmosfer içinde bir şekilde etkileniyor. Fiziksel olarak hissetmese de psikolojik olarak derde kalıyor. Sokaklarda, en basitinden trafikte kimsenin kimseye tahammülü yok. Korna sesleri, bağırmalar, çağırmalar fark etmeseniz dahi sizi yoruyor. Fakat pek çok Amerika ve Avrupa şehrinde bunlar çoktan aşılmış ve insanlar bizim hayal dahi edemeyeceğimiz şeyleri önceliyorlar.
 • Sorunlardan Uzak Kalmak: Yurtdışında farklı kültürleri ve medeniyetleri görüyorsunuz. Bir süre orada yaşadıktan sonra Türkiye’de yaşarken dert ettiğiniz pek çok şeyin medya, çevre, toplum, sokak kaynaklı olmuş olduğunu fark ediyorsunuz. Mesela ülkemizde her şeyin siyasete bağlandığı, herkesin, her gün siyaset konuştuğu bir ortamda iken yurtdışında bunun hiç de böyle olmadığını görebiliyorsunuz. Bölgenizdeki siyasi problemleri dahi görmüyor, fark etmiyorsunuz. Bu da size dinginlik veriyor. Gündemde boğulmaktan kurtuluyorsunuz.
 • Çalışma Şartlarının İyiliği: Yurt dışında çalışmanın en büyük avantajlarından birisi çalışma şartlarının, çalışma saatlerinin çok daha insani olması. Belki marketlerin, bakkalların daha eren kapanması, hafta sonları kapalı olması ilk etapta sizi zorlayabilir. Fakat çalışma şartlarının daha rahat, iş dışında size daha fazla zaman kaldığını rahatlıkla görebileceksiniz.

Yurtdışında Nasıl İş Bulunur?

Yurtdışında çalışmak isteyenlerin ilk ve en önemli sorunu çalışma izni olacaktır. Çalışma izninin bir işyeri tarafından çıkartılması için ciddi gerekçeniz olmalıdır. Akademik bir geçmişinizin olması, iş beceri ve profilinizin çok iyi olması, onları bir şekilde ikna etmeniz çalışma izninizi almanıza yardımcı olacaktır.

Yurtiçinden yurtdışı iş arayışına başvurmak için karşınızda iki seçenek var. Bunlardan ilki kamu kurumlarıdır ve kamu kurumları daha çok kendi personellerini gönderirler. Her kurumun yurtdışı çalışma bölümleri olmayabilir. Olanlarda da büyük torpillerin döndüğünü hatırlatmakta fayda var.

İkinci olarak ülkemizde pek çok farklı sektörde şirketlerin yurtdışı ayakları bulunuyor. Mesela inşaat şirketleri yurtdışında da çeşitli projeler gerçekleştiriyorlar ve Türkiye’den işçi götürüyorlar. Kısa ya da uzun süreli olması şirkete ya da işe göre değişse de iş kurumu olarak bu tür şirketlerle iletişime geçilebilir. Çalışma şartları yere ve işe göre değişse de maaş açısından fazlasıyla tatmin edecek, Türkiye’ye döndüğünüzde iyi bir birikim fırsatı sağlayacaktır.

Yurtdışında Çalışılabilecek Meslekler

Yurtdışında çalışmak isteyenlerin en çok merak ettikleri konulardan birisi hangi mesleği yapabilecekleri oluyor. Elbette meslek konusundan yaş önemli bir detay. Eğer henüz erken yaşlardaysanız ve kendinize yırt dışında çalışabileceğiniz bir meslek seçmek istiyorsanız yazılımcılığın en rahat iş bulma imkanı sunan mesleklerden olduğunu söyleyebiliriz. Neredeyse her alanda yazılımla alakalı talep var. Üstelik yazılımın dili ortak. Hangi ülkeye giderseniz gidin kullanacağınız programlar aşağı yukarı aynı olacak ve sizin teknik bilginiz ve yeteneğiniz ortaya çıkaracağınız ürünlerde belirleyici olacaktır. Bu yüzden yurt dışında iş konusunda daha rahat olmak isteyenler yazılım alanında kendini geliştirebilir.

Yazılım, kodlama gibi alanlarda sizden bulunduğunuz ülkenin ana dili istenmez. Bilmeniz gereken kodlama dilleridir. Fakat teknolojinin dilinin İngilizce olduğunu ve İngilizce bilmenin pe çok avantaj sağlayacağını da göz ardı etmemek gerekir.

Yurtdışında hizmet sektörünün azlığından yukarda bahsetmiştik. Eğer bir zanaatınız varsa hem kendi işinizi yapabilir hem de çok üst düzey paralar kazanabilirsiniz. Mesela terzilik, berberlik, aşçılık, tamircilik gibi zanaatlar sizi avantajlı hale getirebilir. Kanada gibi ülkelerde bir aracı tamir ettirmek yenisini almaktan daha pahalıya gelebiliyor ve insanlar bozulan aracı tamir ettirmek yerine doğrudan hurdacıya bırakabiliyorlar. Üstelik bu araçlar ülkemizde yıllarca çalışıp sahip olunabilecek araçlar. Tabi hizmet sektöründe iş fırsatı sunan bu tür alanlar olsa da işveren bulmak biraz zor olabilir. Kendinizin iş alması ya da bir süre sonra işyeri açması bu alanda daha avantajlı olacaktır.

Herhangi bir alanda, herhangi bir meslekte uzmanlığınız varsa Amerika ve Avrupa’da hangi milletten olduğunuzun bir önemi olmayacaktır. Çalışma izni sorununu çözdüğünüz ve işinizi iyi yaptığınız taktirde çok kültürlü şirketlerde, vize sponsorluğu olan işletmelerde rahatlıkla çalışabilirsiniz. Mühendis gibi tekniker, teknisyen gibi bir meslek dalında iseniz daha rahat iş bulabilir ve kalıcılığı daha rahat yakalayabilirsiniz.

Yurtdışında Çalışma İçin Başvurulabilecek Programlar

Yurtdışına çıkmak sadece çalışmak için olmayabilir. Aynı zamanda daha medeni koşullarda yaşayabilme, insan olarak değer görebilme beklentisiyle bugün birçok kişi yurtdışına çıkmayı tercih etmektedir. Yurtdışına çıkmak size hem bir şeyi başarma hissi verir hem de yeni kültürleri, yeni medeniyetleri, yenidünyaları, yeni fikirleri görme olanağı sağlar. Dünyaya daha geniş bir pencereden bakabilmeyi öğretir. Üstelik yurtdışında çalışmak, kariyer yapmak ya da gezip görmek, gönüllü projelerde bulunmak isteyenler için çeşitli programlar vardır. Dilerseniz şu programlar ile yurtdışında çalışabilirsiniz:

 • Work and Travel: Özellikle öğrencilerin seçtiği bir program olup hem yurt dışında para kazanma hem de gezme imkanı veriyor. Yenidünyalar, medeniyetler görme açısından özellikle Amerika fazlaca tercih ediliyor.
 • SAM Academy: Dijital büyüme platformu Insider’ın devam ettirdiği bir programdır. 2018’den bu yana pek çok kişiye yurtdışında kariyer fırsatı sunaktadır. Dünya genelinde 18 ülkedeki ofiste çalışma fırsatı bulunmaktadır.
 • WWOO Fing: Eğer çiftlik, tarım, doğa size cazip geliyorsa dünya çapındaki organik çiftliklerde günde belli bir saat çalışabilir, geri kalanında bulunduğunuz yerleri gezebilirsiniz.
 • Work away: Gönüllü çalışmak isteyenler için en popüler programlardan birisidir. Binlerce farklı konumda hem gezebiliyor hem para kazanabiliyor hem de eğlenebiliyorsunuz.
 • Intrepid Travel: Dünya çapında meşhur programlardan birisidir. Dilediğiniz alanda tur rehberliği seçerek dünyanın hemen her yerindeki pozisyonlarda çalışabiliyorsunuz. Gerek doğada gerek masa başında iş imkanları bulunuyor.

Yurtdışında Çalışmak için En Çok Tercih Edilen Ülkeler

Yurtdışında çalışmak isteyenlerin bir kısmı her neresi olursa olsun düşüncesiyle hareket ederken bir kısmı olacaksa yaşam standartlarının en yüksek olduğu yerler olsun diye düşünmektedir. Çünkü gün geçtikçe ülkemizdeki pek çok kişide daha kötüsü neresi olabilir ki düşüncesi filizlenmektedir. Yine de sadece maddi olarak değil, psikolojik açıdan da kendinizi daha rahat hissedeceğiniz ülkeleri tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Yurt dışına ciddi manada çıkmaya karar verdikten sonra uçak bileti dahil pek çok ayrıntı daha rahat şekillenecektir. Bu bakımdan çalışmak için en tercih edilen ülkeler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Kanada: Yaşam standartlarının oldukça yüksek olduğu bir Kuzey Amerika ülkesidir. İş olanaklarının iyi olduğu söylenebilir. Özellikle eğitim alanında rahatlıkla tercih edilebilir. OECD (Daha İyi Yaşam İndeksi) sıralamasında Kanada’nın ilk 5’te yer aldığını, özgürlükler, insan hakları ve yaşam koşulları açısından en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor.

Kanada’da insanlara vatandaşlık hakkı da sunuluyor. 3 yıl Kanada’da yaşayan kişilere Kanada vatandaşlığı veriliyor. Ailecek Kanada’ya yerleşebiliyor, özgürlüğünüz, ekonomik imkanlarınız, aynı zamanda işiniz için rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

 • Norveç: İskandinav ülkeleri tüm dünyada yaşam standartlarının en üst seviyede olduğu yerler. Bugün gerek kişi başına düşen gelir gerekse özgürlük, demokrasi, insan hakları gibi konularda İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya gibi İskandinav ülkeleri herkesin yaşamak isteyeceği yerler arasında.

Norveç ya da İsveç çalışma olanakları ile yıllık 33.492 dolar maaş ortalamasına sahipler. Bu da aylık 19 bin 500 TL civarında bir para yapıyor. Balıkçılık bölgede yaygın mesleklerden olsa da cazip iş fırsatları ve yüksek maaşı, yaşam standartları ile öne çıkıyor.

 • Amerika Birleşik Devletleri: Bizler her ne kadar çoğu zaman ABD’yi ülkemiz gibi bir ülke tasavvur etsek de aslında Amerika’nın her eyaleti ayrı bir ülke gibi. Ülke, özgürlükler ülkesi ve herkesin birbirine saygısı var. Bu yüzden tüm dünyadan göç alıyor. Bütün insanları Amerikalılık ortak paydasında birleştirmeyi esas alıyor. Siz işinizi iyi yapıp yasalara uyduğunuz taktirde hangi milletten olduğunuzun çok önemi yok. Her kademeden, her seviyeden insan yaşıyor. Ülke içinde daima insani değerlerin ön planda tutulmasıyla Amerika çalışma imkanları ve cazibesi yönünden ilgi çekiyor. Orada bir akrabanız varsa mülteci olarak rahatlıkla çalışabiliyorsunuz. Bilişim, teknoloji alanında sınırsız iş imkanının olduğu ülkede finans alanında da çok geniş bir çalışma alanı mevcut. Dolayısıyla Amerika’yı mutlaka düşünebilirsiniz.
 • Almanya: Avrupa’nın lokomotifi denebilecek Almanya’da işsizlik yüzde 5 seviyelerinde. Bu yüzden müthiş bir çalışma potansiyeli var. Geçen yıl teknik, tekniker, mühendis, akademi gibi alanlarda uzmanlığı, sertifikası olan kişilere özel yasa çıkardılar. Ülkemizden zaten yıllardır yoğun göç alıyor. Ülkede 3 milyondan fazla Tür nüfusu bulunuyor. Dolayısıyla psikolojik açıdan rahatlıkla uyum sağlayabilirsiniz. Çalışma şartları ise işe bağlı olarak değişebilir.
 • İsviçre: Yaşam standartları yanında maaşların çok yüksek olması İsviçre’yi cazip kılıyor. Yıllık ortalama kazanç, 188,280 dolar, yani aylık 110 bin TL civarı. Bu yönüyle yüksek maaş kazanma düşüncesindeki kişiler için cazibe merkezlerinden birisidir.
 • Katar: En küçük Orta Doğu ülkesi olsa da her yıl ekonomisi yüzde 10’dan fazla büyümeye devam ediyor. Katar çalışma koşulları bakımından cazip olmakla birlikte inşaat ve enerji sektörleri ülkede başı çekiyor. Bütün Katarlılar kendini patron gördüğü için çalışanlar daha çok dışardan gelenler oluyor. Özellikle inşaat ve enerji sektöründe çalışmak isteyenler için cazip bulunuyor.
 • Suudi Arabistan: Yaşamak için değil de para kazanmak için yurtdışına gitmek isteyenler için Suudi Arabistan seçeneklerden bir tanesidir. Arabistan çalışma şartları ve maaş açısından uygundur. Vasıflı, vasıfsız işçi olarak inşaat işçisi, şoför, tesisatçı, marangoz gibi pek çok meslekte çalışılabilir. Pek çok Türk inşaat firması ülkede faal olduğu için bu firmalarla da Arabistan’a geçici olarak çalışmaya gidilebilir.
yurtdışı çalışma

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 4.9 / 5. Toplam Oy : 9

Burayı ilk değerlendiren siz olun.

2 thoughts on “Yurtdışında Çalışmak

 1. Yurtdışında çalışmak için başvuru yapılacak kurumlar öncelikle o ülkenin büyükelçiliği olmalıdır. Büyükelçilikler iş ilanı barındırmakta ve yurtdışında çalışmak isteyenler ile işçi arayan firmaları buluşturmaktadır.

 2. Yurtdışında çalışma için en avantajlı ülkeler hangileri acaba? Bu ülkeler arasından kolayca gidebileceğimiz ülkeleri belirtirseniz çok sevinirim.

Comments are closed.