Geriatrik Masaj

4.5
(8)

Geriatri, İnsanların yaşlanma sorunları ve yaşlılık hastalıkları ve tıbbi bakım ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Geriatri, dahiliyenin bir yan dalıdır.

Yaşlı Masajı

Geriatrik masaj, yaşlı nüfusun belirli ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış bir masaj biçimidir. Kan dolaşımını iyileştirmek, ağrıyı gidermek ve hareket aralığını arttırmak için vücudun yumuşak dokularını manipule etmek üzere el yordamıyla uygulanır. Eklemlerin aktif veya pasif hareketi de geriatrik masajın bir parçası olabilir.

Yaşlı insanlar sık sık Parkinson hastalığı, artrit, diyabet veya kalp hastalığı gibi çeşitli yaşa bağlı hastalıklar geçirir. Sonuç olarak, kötü bir kan dolaşımına sahiptirler ve fiziksel faaliyetleri sınırlıdır. Birçoğu aynı zamanda endişeli, depresyonda ve yalnızdır. Geriatrik masaj, genel sağlıklarını korumanın ve iyileştirmenin yanı sıra yaşlanmaya bağlı olarak azalan veya kaybedilen belirli fiziksel işlevleri de yeniden kazanmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, anksiyete ve depresyonu giderebilirken dokunmadan yoksun kalmış yaşlı insanlara rahatlık verebilir. Geriatrik masaj genel masaj ile aynı temel masaj tekniklerini kullanır. Ama yaşlı nüfusun belli başlı sağlık durumlarına ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiştir.

Seanslar kısadır. Bir geriatrik masaj seansı genellikle 30 dakikadan fazla sürmez, çünkü daha uzun seanslar yaşlı bir insan için çok fazla olabilir.

Nazik el hareketleri kullanılır. Bu hareketler vücut için rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Kan dolaşımını ve kalp fonksiyonunu iyileştirmek, diyabetle ilgili komplikasyonları önlemek, kas gerilimini gidermek ve vücudu ve zihni gevşetmek üzere tasarlanmışlardır.

Eklem hareketliliğini ve esnekliğini iyileştirmek için omuzların, bacakların ve ayakların pasif hareketi ve nazikçe gerilmesi uygulanır.

Sertliği önlemek ve ağrıyı gidermek için ayaklara ve ellere nazikçe masaj yapılır (eklemler yangılı değilse).

Friksiyon ve basınçlı sıvazlamalar gibi daha kuvvetli hareketler ara sıra kullanılır. Bunlar bazen omuz gibi bölgeleri esnetmek için uygulanır.

geriatrik masaj

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 4.5 / 5. Toplam Oy : 8

Burayı ilk değerlendiren siz olun.