İsveç Masajı

4.8
(5)

İsveç Masajı Nedir

İsveç masajı, en çok sunulan masaj tekniklerinden biridir. Bazen klasik masaj olarak adlandırılır. Teknik, kas gerginliğini azaltarak gevşemeyi teşvik etmeyi amaçlamaktadır. İsveç masajı, derin doku masajından daha naziktir ve gevşeme ve gerginlik giderme ile ilgilenen kişiler için daha uygundur.

İsveç masajı, bilgisayar başında oturmak veya egzersiz yapmak gibi günlük aktivitelerden kaynaklanan sıkı kasları gevşetebilir . Aşağıdakilerinde çok fazla gerginlik yaşayan insanlar için çok yararlı olabilir:

 • sırt üstü
 • omuzlar
 • boyun

İsveç Nasıl Yapılır?

İsveç masajı sırasında terapistler şunları kullanır:

 • yoğurma
 • uzun vuruşlar
 • derin dairesel hareketler
 • pasif eklem hareketleri

Bu tekniklerin amacı:

 • rahatlamak
 • sinir uçlarını uyarmak
 • kan akışını ve lenf drenajını artırmak

Geleneksel İsveç masajı tüm vücudu kapsar. Ya sırtınızdan ya da karnınızdan başlayacak ve orta noktada ters döneceksiniz.

Boyun darlığı gibi özellikle endişe duyduğunuz bir bölgeniz varsa, terapistinizden bu alanda daha fazla zaman geçirmesini isteyebilirsiniz. Tercihlerinize bağlı olarak, masaj terapistinizden hafif, orta veya sıkı bir baskı uygulamasını isteyebilirsiniz.

Çoğu tam vücut masajı sırasında, beklenti çıplak kalacağınızdır. Masaj terapistiniz dışarıda beklerken sizden masajınız için soyunmanızı isteyecektir. İç çamaşırınızı giyip çıkarmamak size kalmış.

Masaj terapistiniz vücudunuzun üzerine bir çarşaf asacaktır. Geri çekilecekler ve kendi yollarında çalışırken onu ayarlayacaklar. Çoğu zaman korunacaksınız.

Masaj terapistiniz, pürüzsüz ve uzun süreli hisler sağlamak için bir yağ veya losyon kullanacaktır. Tercih ettiğiniz bir aromaterapi kokunuz olup olmadığını da sorabilirler.

İsveç masajı, nazik bir tam vücut masajıdır ve şu kişiler için idealdir:

 • masaj konusunda yeniler
 • çok gergin
 • dokunmaya duyarlı

Kas düğümlerini serbest bırakmaya yardımcı olabilir ve ayrıca bir masaj sırasında tamamen rahatlamak istediğinizde iyi bir seçimdir.

Bu masaj için iç çamaşırlarınızı çıkarmayı tercih etseniz de kıyafetlerinizi çıkaracaksınız. Masaj masasına uzanırken bir çarşafla kaplanacaksınız. Masaj terapisti, aktif olarak üzerinde çalıştıkları alanları ortaya çıkarmak için çarşafı hareket ettirecektir.

Masaj terapisti şunların bir kombinasyonunu kullanacaktır:

 • yoğurmak
 • kalp yönünde uzun, akan vuruşlar
 • derin dairesel hareketler
 • titreşim ve dokunma
 • pasif eklem hareket teknikleri

İsveç Masajı Süresi

Genellikle bir İsveç masajı 60-90 dakika sürer.

İsveç Masajı Fiyatları

İsveç masajı fiyatları süre ve kişinin durumuna göre değişiklik göstermekle beraber 100 TL ile 250 TL arasındadır.

İsveç Masaj Terapisi Faydaları

Isveç masajı

İsveç masajı, tüm dünyada en popüler masajlardan biridir. İsveç masajı, 15. yüzyılda tanıtıldığı İsveç’te ortaya çıktı. Aslında Erikson tekniği olarak adlandırıldı ve ilk olarak Andreas Sjostrand adlı bir adam tarafından kullanıldı. Bugün, İsveç masajı terimini duyduğunuzda, büyük olasılıkla İsveç masajının faydalarına atıfta bulunulmaktadır.

İsveç masajının faydaları, kasları nasıl gevşettiği ve uyardığı ile başlar. Dirseklerinden yaralandığında, baş parmaklarını ve parmaklarını kullanarak etkilenen bölgeye dokunma (perküsyon) vuruşları yaparak ağrıyı iyileştirdiği iddia edildi. Daha sonra bugün İsveç masajı olarak bilinen aynı tekniği geliştirdi. Bu, bağışıklık sistemi üzerinde etkili olduğu kanıtlanmış eski bir masaj terapisidir. İsveç masajının çalışma şekli, aslında bireyin kan akışının uyarılması yoluyla doğal iyileşme yeteneğinin uyarılmasıdır.

Yukarıda belirtildiği gibi, düzenli tedavi almanın birçok farklı faydası vardır. İsveç masaj terapisi kan dolaşımını canlandırmanın yanı sıra fiziksel faydalar da sunar. En yaygın faydalardan biri kasların esnekliğinin artmasıdır. Bu tür terapi, kasları gevşeterek ve kas ağrısına yol açabilecek gerginliği serbest bırakarak kronik ağrıdan muzdarip insanlara rahatlama sağlar.

Genel gevşemeyi teşvik etmenin yanı sıra, İsveç masajının sinir sisteminin işleyişi üzerinde yararlı bir etkisi olduğu da bulunmuştur. Bir dizi farklı ruhsal bozukluktan muzdarip bireylerde iyi olma hissini teşvik edebilir. Bu terapinin temel faydalarından biri, sinir sisteminin düzgün çalışma yeteneğini geliştirmesidir.

İsveç masajı sağlığınızı iyileştirmek için nasıl çalışır? İşlem hem kas dokusunu hem de kan damarlarını gevşeterek çalışır. Bu, masajı alan kişinin daha iyi kan dolaşımı almasını sağlar. Kan vücutta daha iyi dolaştığında, daha fazla enerji almanıza izin verir ve bu da genel bir iyilik hissine yol açar.

Düzenli isveç masajı almanın en bilinen faydalarından biri, stres ve kaygının azalmasıdır. Stresli olduğunuzda, yaşamınızdaki stresi azaltmak için elinizden gelen her şeyi yapmanız önemlidir. Deneyebileceğiniz bazı şeyler arasında yeterince uyumak, düzenli egzersiz yapmak ve kafein alımınızı azaltmak yer alır. Tüm bunlar rahatlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır, bu da stres veya kaygı hislerinde genel bir azalmaya yol açar.

İsveç masaj terapisinin birçok sağlık yararından bir diğeri de insanların tütün ve alkole bağımlılıklarını ortadan kaldırmasına yardımcı olmasıdır. Sigara ve içmenin her ikisinin de genel vücut sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olduğu bulunmuştur. Bu tür masaj terapisi yalnızca kaygıyı azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda insanların genel olarak daha sağlıklı olmasına da yardımcı olur. İsveç masaj terapisinin diğer yaygın faydalarından bazıları, vücutta daha iyi kan akışı, enerji seviyelerinde bir artış ve stres ve anksiyetede azalma içerir. Tüm bunlar daha iyi bir genel sağlık sağlar. Sürekli halsiz ve stresli hisseden insanlar canlarına kıyma eğilimindedir.

İsveç masajının sağlık açısından birçok faydası vardır. Düzenli bir İsveç masajı yaptırarak daha sağlıklı bir yaşam tarzını destekleyebileceksiniz. Günlük yaşamınızda anksiyete veya stresten muzdaripseniz, bu tür bir tedaviyi günlük rutininizin bir parçası olarak yapmayı kesinlikle düşünmelisiniz. Bu tür bir terapinin sunduğu fiziksel rahatlamanın yanı sıra zihinsel ve duygusal faydaların da tadını çıkarabilirsiniz.

isveç masajı

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 4.8 / 5. Toplam Oy : 5

Burayı ilk değerlendiren siz olun.