Reiki Nedir? Nasıl Öğrenilir?

4.9
(7)

Reiki nedir?

Reiki, bir Japon enerji şifa tekniğidir. Usui reiki olarak da bilinen günümüzde dünya çapında uygulanan baskın reiki formu, 20. yüzyılın başlarında Dr. Mikao Usui tarafından yaratılmıştır. Tamamlayıcı veya alternatif bir sağlık yaklaşımıdır. Reiki, hastalıkları veya hastalıkları doğrudan iyileştirmez. Bunun yerine, semptomları yönetmenin ve genel refahı iyileştirmenin bir yolu olarak kullanılır.

Bir reiki seansı sırasında, uygulayıcı şifayı sağlamak için ellerini ya doğrudan size ya da hemen üstünüze koyar. İnanç, uygulayıcının vücudunuzun doğal iyileştirme yeteneklerini canlandırabileceğidir.

Reiki’nin yararları ve yan etkileri ve bir reiki seansından ne bekleneceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Reiki’nin Sağlığa 5 Faydası

1. Ağrı, kaygı ve yorgunluğu giderir

Reiki, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen ağrı ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca yorgunluğu azaltmaya da yardımcı olabilir.

Bir 2015 araştırması düzenli tıbbi bakıma ek olarak uzaktan reiki alan kanser tedavisi gören kişilerin daha düşük ağrı, anksiyete ve yorgunluk seviyelerine sahip olduğunu buldu. Bu seviyeler, yalnızca tıbbi bakım alan kontrol grubundan önemli ölçüde daha düşüktü. Katılımcılar beş gün boyunca 30 dakikalık uzak reiki seansları yaptılar.

2015 yılında yapılan başka bir çalışmada , araştırmacılar reikinin sezaryen doğumunu takiben kadınlar üzerindeki etkilerine baktılar . Reikinin, sezaryen doğumundan 1-2 gün sonra kadınlarda ağrıyı, kaygıyı ve nefes alma oranını önemli ölçüde azalttığını buldular. Ağrı kesici ihtiyacı ve sayısı da azaldı. Reiki’nin kan basıncı veya nabız hızı üzerinde bir etkisi yoktu.

Bir 2018 çalışması bel fıtığı olan kişilerde bel ağrısını hafifletmek için reiki kullanımını fizyoterapi ile karşılaştırdı . Her iki tedavinin de ağrıyı hafifletmede eşit derecede etkili olduğu bulundu, ancak reiki daha uygun maliyetliydi ve bazı durumlarda daha hızlı tedavi ile sonuçlandı.

2. Depresyonu tedavi eder

Reiki tedavileri, depresyonu hafifletmeye yardımcı olmak için bir tedavi planının parçası olarak kullanılabilir . 2010 yılında yapılan küçük bir çalışmada , araştırmacılar reikinin ağrı, depresyon veya anksiyete yaşayan yaşlı yetişkinler üzerindeki etkilerine baktılar. Katılımcılar fiziksel semptomlarında, ruh hallerinde ve refahlarında bir iyileşme bildirdiler. Ayrıca daha fazla gevşeme hissi, artan merak ve gelişmiş öz bakım seviyeleri bildirdiler.

Bu bulguları genişletmek için daha büyük, daha derinlemesine çalışmalara ihtiyaç vardır.

3. Yaşam kalitesini yükseltir

Reiki’nin olumlu faydaları genel refahınızı artırabilir. Küçük bir 2016 çalışmasında araştırmacılar , reikinin kanserli kadınların yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu. Reiki geçiren kadınlar uyku düzenlerinde, özgüvenlerinde ve depresyon seviyelerinde iyileşme gösterdi. Sakinlik, iç huzur ve rahatlama hissini fark ettiler.

Bu bulguları genişletmek için daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.

4. Ruh halinizi iyileştirir

Reiki, kaygı ve depresyonu hafifleterek ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. 2011 yılında yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre , reiki olan insanlar, reiki olmayanlara kıyasla daha fazla ruh hali faydası hissetti. İki ila sekiz haftalık bir süre boyunca 30 dakikalık altı seans yapan çalışma katılımcıları, ruh hallerinde iyileşme gösterdi.

5. Bazı semptomları ve koşulları iyileştirebilir

Reiki ayrıca şunları tedavi etmek için de kullanılabilir:

  • baş ağrısı
  • gerginlik
  • uykusuzluk hastalığı
  • mide bulantısı

Reiki ile meydana gelen gevşeme tepkisi bu semptomlara fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, bu semptom ve durumların tedavisi için reiki’nin etkinliğini belirlemek için özel araştırmalara ihtiyaç vardır.

Riskler veya yan etkiler var mı?

Reiki non-invazivdir ve olduğu düşünülmektedir. Bilinen herhangi bir zararlı yan etkisi yoktur. Geçmişte bir travması olanlar için, size yakın biriyle loş bir odada sessizce uzanmak rahatsız edici olabilir.

Reiki’nin doktor onaylı herhangi bir tedavi planının yerini alması amaçlanmamıştır.

Reiki Seansı

Tipik bir reiki seansı 20 ila 90 dakika sürer. İlk randevunuzda reiki uygulayıcınızla görüşeceksiniz. Süreç ve beklentileriniz veya niyetleriniz hakkında kısa bir giriş yapacaksınız veya sohbet edeceksiniz. Uygulayıcınızın ele alınmasını istediğiniz semptomları veya vücutta odaklanmalarını istediğiniz yerler olup olmadığını bildirin. Ayrıca, herhangi bir yaranız veya dokunmaya duyarlı yerleriniz olup olmadığını da uygulayıcıya bildirin.

Bir tedavi masasına veya matına uzanmanız istenecektir. Seni bir battaniyeyle örtecekler. Arka planda genellikle yumuşak, rahatlatıcı bir müzik çalınır. Çoğunlukla seans sırasında konuşma olmayacak, ancak daha rahat hissetmeniz veya deneyimlediğiniz şeyi paylaşmanız gereken bir şey olup olmadığını pratisyeninize bildirmekten çekinmeyin.

Uygulayıcı ellerini vücudunuzun etrafında hareket ettirecek. Size hafifçe dokunabilirler veya ellerini vücudunuzun hemen üzerinde tutabilirler.

Vücutta ısı veya karıncalanma gibi hisler yaşayabilirsiniz. Bazı insanlar renkler veya resimler gibi görselleştirmeler gördüklerini veya anıların göründüğünü bildiriyor. Ortaya çıkan her şeyin, çok fazla anlam yüklemeden geçmesine izin vermeye çalışın. Reikiye ne kadar devam ederseniz deneyimleriniz daha derinleşebilir.

Randevunuza nasıl hazırlanılır

Temiz, bol, rahat giysiler giyin. Pamuklu, keten veya ipek gibi doğal kumaşlar giymek isteyebilirsiniz. Seansınızdan önce ayakkabılarınızı, takılarınızı ve gözlüklerinizi çıkarın ve telefonunuzu kapalı tutun veya arkanızda bırakın.

Randevunuzdan sonra ne beklemelisiniz?

Seansınızdan sonra bol su için. Bazı insanlar sakin, huzurlu veya enerji dolu hissederler. Ayrıca yorgun hissedebilirsiniz.

Reiki seansının maliyeti nedir?

Bir reiki seansının maliyeti, yaşadığınız yere ve seans süresine bağlı olarak değişecektir. Genel olarak, seans başına 50-100 $ ödemeyi beklemelisiniz. Bu tedavi genellikle sağlık sigortası kapsamında değildir.

Bölgenizde bir reiki eğitim merkezi varsa, bir öğrenciden indirimli muamele alabilirsiniz. Düşük ücretli oturumlar sunan bir topluluk reiki merkezi de bulabilirsin.

Reiki sırasında kristaller kullanılır mı?

Uygulayıcınız reiki seansınız sırasında kristalleri kullanabilir. Kristallerin duygusal, zihinsel veya ruhsal blokları serbest bırakmaya yardımcı olarak tedaviye ekstra bir şifa unsuru eklediği düşünülmektedir.

Vücudunuzun üzerine veya etrafına kristaller yerleştirilebilir veya bir kristal tutmanız istenebilir. İyileşmeyi iyileştirmek için kristallerin kullanılmasını destekleyen hiçbir araştırma yok. Ancak bazı insanlar sakinleştirici bir etkiye sahip olabileceklerini ve iyileşmelerine yardımcı olabileceklerini iddia ediyorlar.

Kullanılabilecek kristal örnekleri şunları içerir:

  • Gül kuvartzı
  • ametist
  • aytaşı
  • topaz
  • turmalin
  • akuamarin

Bir reiki ustası nasıl bulunur

İnternetten arama yaparak bölgenizde bir reiki uygulayıcısı bulabilirsiniz . Bazı durumlarda doktorunuzdan öneri alabilirsiniz.

Bir yoga stüdyosundan veya masaj kliniğinden de tavsiye alabilirsiniz. Seanslarınız sırasında rahat hissetmeniz önemli olduğundan, uygulayıcınızın yanında rahat hissettiğiniz biri olduğundan emin olun.

Reiki Nasıl Yapılır?

Reiki konusunda eğitim almak istiyorsanız , bir reiki ustasıyla bir uyumlama işlemi yapmanız gerekir . Bir reiki ustası, en yüksek reiki seviyesine uyum sağlamış kişidir. Uyum süreci, şifa enerjisini aktarabilmeniz için bedeninizi açar ve tüm yaşamınız boyunca sürer.

Reiki seviyeleri 1, 2 ve 3’ü öğrenmek için bir kursa gidebilirsiniz. Kurs genellikle en az 8 saat sürmektedir. Üçüncü seviyeden sonra bir reiki ustası olacaksınız. Reiki okumak ve uygulamak için gerekli sağlık kurulu lisansı yoktur.

Her seviye arasında biraz zaman ayırmalısınız. Bu size pratikte biraz deneyim kazanmanız ve becerilerinizi geliştirmeniz için zaman verir. Diğer insanlar, bitkiler ve hayvanlar üzerinde reiki yapabilirsiniz. Kendiniz için de reiki yapabilirsiniz.

reiki

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 4.9 / 5. Toplam Oy : 7

Burayı ilk değerlendiren siz olun.