Shiatsu Masajı

4.4
(17)

Shiatsu, öncelikle Japonya’da geliştirilmiş bir masaj terapisidir. Japonca “parmak baskısı” teriminden türetilen adıyla, vücuttaki belirli noktalara, ritmik bir sırayla bir noktadan diğerine hareket ederek baskı uygulanmasını içerir.

Shiatsu geleneksel Çin tıbbında (TCM) köklere sahip olsa da , artık dünya çapında yaygın olarak uygulanmaktadır. Ayrıca masaj koltukları, sırt ve boyun masaj aletleri ve shiatsu’yu simüle ettiği söylenen yastıklar gibi sayısız alet var .

Shiatsu Masajı Nedir?

Akupresürde olduğu gibi , shiatsu uygulayıcıları vücuttaki ” meridyenler ” adı verilen yollara bağlı olduğu düşünülen noktalara baskı uygular. Bu tür terapistler, bu noktaları uyararak, hayati enerjinin (“chi” olarak da bilinir) akışını teşvik etmeyi ve iyileşmeyi kolaylaştırmayı amaçlar. TCM ilkelerine göre, chi akışındaki tıkanıklıklar çok çeşitli hastalıklara katkıda bulunabilir. 

Bilim adamları shiatsu’nun sağlığı nasıl ve neden iyileştirebileceğini henüz belirlememiş olsalar da, tedavinin sempatik sinir sistemini sakinleştirebileceği ve buna bağlı olarak dolaşımı uyarabileceği, stresi azaltabileceği ve ağrıyı hafifletebileceği teorisi ortaya atıldı.

Shiatsu Nasıl Hissettirir?

Shiatsu uygularken, terapistler parmaklarını, başparmaklarını ve / veya avuç içlerini sürekli bir sırayla kullanarak derin baskı uygularlar. Parmak pedleri basınç uygulamak için kullanılır ve her nokta tipik olarak iki ila sekiz saniye tutulur.

Bazı durumlarda, shiatsu masajı sırasında uyarılan basınç noktaları hassas olabilir ancak zarar vermemelidir. İnsanlar bu hassasiyeti genellikle “iyi acı” olarak tanımlarlar. Masajınız sırasında rahatsızlık veya ağrı hissederseniz, masaj terapistinize bildirin. Masajı sizin için daha rahat hale getirmek için basıncı ayarlayabilirler.

Shiatsu genellikle alçak bir masaj masasında veya yerdeki bir minderde yapılır. Sıra genellikle diğer masaj türlerine benzer olsa da, masaj yağı kullanılmaz, bu nedenle genellikle müşteri tamamen gevşek, rahat kıyafetlerle giyinmiş olarak yapılır.

Shiatsu Masajı Ne için Kullanılır?

Shiatsu genellikle stresi azaltmak ve strese bağlı sağlık sorunlarına karşı koruma sağlamak için kullanılır. 1  ek olarak, şiatsu gibi koşullarda iyileşmesini sağlamak için söz konusu edilmektedir: https://7aaa486e231a8be8ace80c1b8642b44a.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

 • Kaygı
 • Sırt ağrısı
 • Kabızlık
 • Baş ağrısı
 • Uykusuzluk
 • Adet sorunları
 • Boyun ve omuz ağrısı
 • Adet öncesi sendromu
 • Siyatik
 • Sinüs sorunları

Shiatsu’nun ayrıca enerjiyi artırdığı, yaralanmalardan kurtulmayı sağladığı ve sindirim sistemini uyardığı söyleniyor.

Bir sağlık problemini yönetmek için herhangi bir masaj terapisi (shiatsu dahil) kullanmayı düşünüyorsanız, bunun sizin için doğru olup olmadığını tartışmak için önce birinci basamak sağlayıcınızla konuştuğunuzdan emin olun.

Shiatsu’nun Faydaları

Shiatsu’nun sağlık etkileri üzerine yapılan araştırmalar oldukça sınırlıdır, ancak bazı faydalar sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Bazı araştırmalar, shiatsu’nun ağrıya neden olan belirli durumların tedavisinde umut vaat ettiğini de göstermektedir. Örneğin, 2015 yılında Manuel Terapi’de yayınlanan bir raporda , shiatsu’nun fibromiyaljili insanlar için ağrı yoğunluğunu ve yaşam kalitesini iyileştirdiği bulundu .

Bu rapor için araştırmacılar, fibromiyalji masajı üzerine daha önce yayınlanmış klinik denemeleri analiz ettiler. Analizleri, shiatsu’nun ağrıyı, basınç ağrı eşiğini, yorgunluğu, uykuyu ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini belirledi. 

Güvenlik ve Yan Etkiler

Shiatsu, kalifiye bir profesyonel tarafından yapıldığında genellikle güvenli kabul edilirken, bazı kişiler dikkatli olmalı ve shiatsu almadan önce bir doktora danışmalıdır.

Örneğin, shiatsu’nun aşağıdaki kişilerde zararlı etkileri olabileceğine dair bazı endişeler var:

 • Hamile kadın
 • Yakın zamanda kemoterapi veya radyasyon geçirmiş hastalar
 • Olan kişiler osteoporoz , kalp hastalığı ve kan pıhtılaşma bozuklukları .

Ek olarak, shiatsu doğrudan çürükler, iltihaplı cilt, iyileşmemiş yaralar, tümörler, karın fıtığı veya yeni kırık bölgeleri üzerine uygulanmamalıdır. Bacak stenti olan kişiler karın masajından kaçınmalıdır.

shiatsu masajı

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 4.4 / 5. Toplam Oy : 17

Burayı ilk değerlendiren siz olun.